Türkiye, son yıllarda spor ve çeşitli spor alanlarına yaptığı yatırımlarla dikkat çeken ülkelerin başında gelmektedir. Dünya geneline baktığımızda, en genç nüfuslardan birine sahip olan ülkemizde, spor yatırımları sportif başarıyı da yakından etkilemektedir. Zaten başarı olmadan sporun gelişmesi de mümkün olmayacaktır. 

Avrupa Şampiyonu İlk Türk Boksör

Boks, ülkemizde en çok takip edilen ve sevilen sporların başında gelmektedir. Özellikle Muhammed Ali'nin ağır siklet boks şampiyonu olması sonrası boks, Türkiye'de çok daha fazla seyirciye sahip olmuştur. Boks yapan kendi değerlerimizin başarıları da dikkate değer olup, tarihin altın sayfalarında yerini almış boksörlerimiz vardır.

Avrupa Şampiyonu İlk Türk Boksör Kimdir?

Bu boksörlerden biri de boks tarihimizde ilk kez Avrupa Şampiyonu olarak kürsüye çıkan ve al bayrağımızı göklerde dalgalandıran Cemal Kamacı'dır. 1973 yılında İstanbul'da  gerçekleşen Avrupa Boks Şampiyonasında oynadığı tüm rakiplerine karşı üstünlük kuran Cemal Kamacı, 1 Ekim 1973'de bu unvana erişmiştir. 

Anılan tarihte Ali Sami Yen Stadı'nda büyük bir seyirci kalabalığı önünde düzenlenen unvan maçında,  63,5 kg'da o dönemin en önemli sporcularından biri olan ve Avrupa Şampiyonu unvanı bulunan Roger Zami'yi yenen Cemal Kamacı, rakibinin elinden bu unvanı alarak, aynı zamanda Avrupa şampiyonu olan ilk Türk boksör, unvanının da sahibi olmuştur.

Cemal Kamacı Kimdir?

Celal Kamacı 1943 yılında Trabzon'da doğmuştur. Başlangıçta futbolcu iken, ayağı kırılınca boks sporuna yönelmiştir. 27 kez milli forma altında müsabakalara çıkmış olan Cemal Kamacı, tam dört kez Avrupa Şampiyonu olma onurunu yaşamış ve ülkemize yaşatmıştır.

Elde ettiği başarılarla boks sporunun ülkemizde sevilmesine büyük katkıları olan Cemal Kamacı ve onun gibi büyük sporcuların Türk spor mazisinde mümtaz bir yere sahiptirler. Onların başarılarını unutmayan gençler, hem onları örnek alarak peşlerinden gitmekte, hem de spora olan motivasyonlarını bu örnek sporcular sayesinde arttırmaktadırlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları