Özellikle sosyal medya kullanımının çoğalmasıyla birlikte insanlar sosyal medya mecraları üzerinden de birbirlerini takip etmeye başladılar. Geçmişte ünlüleri takip eden paparazziler gibi günümüzde insanlar sosyal medya üzerinden bu rolü üstlenmiş durumdalar. Bu noktada ise ortaya Stalk kavramı çıkıyor. Peki, Stalk nedir? Stalk yapmak bir suç mu?

Sosyal medyada yoğun olarak kullanılan 'Stalk' nedir?

Stalk sözü ilk başlarda gençler tarafından kullanılmaya başlandı. İlerleyen zamanlarda ise her türlü sosyal medya kullanıcısının diline dolandı. Aslında Stalk yapmak sadece sosyal medya ile sınırlandırılabilen bir sözcük değil. Stalk, tüm internet üzerinde yapılabilir. Stalk yapmak kabaca tabiriyle kişiyi internet ve bilhassa sosyal medya üzerinden takip etmek. Bu takip kişinin bilgisi dahilinde olacağı gibi ona fark ettirmeden de yapılabilecek bir olay. Bazı insanlar tanıdıkları insanların kendilerini takip etmesinde bir sorun görmezler. Zaten bunun için sosyal medya üzerinden arkadaş edinirler. Bu sayede paylaşımları, nereye gittiği, ne yediği gibi bilgileri zaten kendisi paylaşmaktadır. Ancak bir de kendisini istemediği kişiler takip edebilir. İşte Stalk yapmak da burada ortaya çıkıyor.

En Çok Kimler Stalk Yapar?

Sizi takip etmesini istemediğiniz kişilerin sizi takip etmesi Stalk olarak adlandırılır. Stalk yapanlar genelde ebeveynler, eski kız / erkek arkadaşlar, eski eşler ya da tanımadığınız ama size ilgi duyan kişiler olabilir. Ebeveynlerin bu işi çocuklarının ne yaptığını, kimlerle vakit geçirip nerelere gittiğini bilmek istemelerinden dolayı yaptıkları aşikâr. Ancak geriye kalan kısmın Stalk yapmasının altında çok değişik sebepler olabilir.

Eski sevgilinizin sizden sonra ne yaptığını, nerelere gittiğini ve tabi ki en önemlisi yeni bir sevgili bulup bulmadığını öğrenmenin tek yolu yine Stalk yapmaktır. Bu bakımdan bu işlemin insanın merakıyla doğru orantılı olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Elbette Stalk ile birlikte sosyal medya üzerinden insanları rahatsız etmek de farklı bir boyut kazandı. Bu sayede istediğiniz zaman istediğiniz kişiyi Stalk yapabileceğiniz gibi yine istediğiniz zaman da kendisiyle bağlantı kurabilirsiniz. Ancak Stalk yaparken yakalanmak istemiyorsanız ya da Stalk yaptığınız kişi bunu öğrendiği bu durum büyük sorunlara sebep olacaksa bu işi çok dikkatli yapmanız gerekmekte. Çünkü özellikle sosyal medya üzerinden bu işi yaparken kendisini ele veren çok sayıda teknolojik alet özürlüsü insan da mevcut. Bilhassa ebeveynler bu işi yaparken yanlışlıkla çocuklarının arkadaşlarının resimlerini beğenebiliyorlar. Bu da Stalk’ın boyutunun sadece çocuklarını takip etmekle sınırlı olmadığını, çocuklarının arkadaşlarının da kimler olduğunu öğrenmelerine kadar uzandığını göstermekte.

Nedir ? YouTube kanalını takip ederek, daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları