Osmanlı'nın son dönemlerinde okullar için tatil perşembe öğleden sonra başlayıp, cuma tam gün olmak üzere bir buçuk gündü.

Okulların Hafta Sonu Tatil Olması Hangi Kanunla Belirlenmiştir

 Bu herhangi bir yasayla kararlaştırılmış değildi. Cuma; dini ve kültürel geleneklerden kaynaklanan, toplumsal kabul görmüş, gayri remi bir tatildi. Dönemin yabancı sermayeli şirketleri, işin az olduğu kendi belirledikleri bir günde çalışanlarına tatil veriyorlardı. Okulların hafta sonu tatil olması hangi kanunla belirlenmiştir.

Cumhuriyet'in kurulmasından hemen sonra 2 Ocak 1924 394 nolu yasayla Cuma günü resmi tatil günü olarak düzenlendi. Yapılan çalışma günü düzenlemesine bağlı kalınarak, okullar da aynı düzenlemeye gidildi. Dünya ekonomisinin yükselişte olduğu yirmili yıllar boyunca, ekonomik ilişkilerini geliştiren Türkiye’de, cuma günü tatil yapmanın ekonomik olarak doğru olmadığı anlaşıldı. Çünkü birçok şirket, yabancı firmalarla çalışmaktaydı. Uluslararası çalışma haftası programına göre, dünyadaki bütün büyük devletler, tatillerini pazar günü yapıyorlardı.

 Piyasanın en yoğun olduğu, haftanın kapanışına denk gelen Cuma gününün tatil olması, ticari ilişkiler açısından sakıncalıydı. Henüz yeni yeni ayaklarının üstüne kalkmış, çağdaş ekonomiye adapte olmaya çalışan genç Türkiye için haftada iki günlük kayıp(Cuma biz, Pazar onlar tatil yaptığı için.)kabul edilemezdi. Üstelik 1929 dünya ekonomik krizi tüm dünyada etkisini hissettirirken dünya çapında ticaretten kopmak mantıklı değildi. Resmi  olarak, cuma günü tatili 1935 yılına kadar devam etti.

27 Mayıs 1935 239 nolu yasayla resmi tatil, cumartesi öğleden sonra başlayıp pazar tam gün olmak üzere, bir buçuk gün olarak tekrar düzenlendi. Bu düzenleme tekrar okullara yansıtıldı.1974 yılında resmi tatil Cumartesi ve pazar tam iki gün olmak üzere son haline geldi.

Sonuç olarak eğitim, çalışma hayatıyla doğrudan bağlıdır. Güçlü devletler eğitimlerini, ekonominin çarklarını döndürecek, nitelikli iş gücü oluşturmak şekilde düzenlerler. Eğitim gören bireylerin eğitim alışkanlıklarını, çalışma yaşamıyla eş güdüm içinde tutmak, ileride çalışan olacak öğrencileri bu hayata daha kolay uyum gösterebilmesi açısından önemlidir. Bugün yaz tatili, hafta sonu tatili gibi resmi izin günleri doğrudan, ekonomik yapıyla birbirine bağlıdır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları