Türk mutfağı birbirinden farklı pek çok lezzete ev sahipliği yapıyor. Kişiler yemek yaparken belirli püf noktalara uyduğunda daha lezzetli tatları oluşturuyor.

Yemek Pişirmenin Püf Noktaları

Yemek yapacak olan kişilerin pişireceği tüm sebzeleri ve etleri güzelce yıkaması çok önemli bir konudur. Bunun yanında patlıcan gibi sebzeleri pişiren kişilerin, patlıcanın acısını tuzlu suda bekleterek çıkarması, yemeğe acılığın bulaşmaması adına önemlidir. Mantar gibi sebzeleri yemekte kullanacaksanız mantarların yıkanmadığını, sadece silerek temizlendiğini unutmamanız gerekiyor.

Bakliyat Pişireceklere Öneriler

            Akşam ya da öğlen için menü hazırlayanlar masalarından bakliyat ürünlerini eksik etmiyor. En sık kullanılan ise pirinç pilavı oluyor. Pirinç pilavı yapacak olan kişilerin başarılı bir pişirme süreci geçirmesi için pirinçleri en iyi şekilde yıkamış olması gerekiyor. Çünkü pirinçlerin üzerindeki nişasta tamamen temizlenirse, 1’e 1 ölçü yeterli oluyor. Aksi halde eksik kalabiliyor. Pirinç, bulgur ya da diğer bakliyat ürünlerinin içerisinde taş olması muhtemel bir durumdur. O nedenle pişirmeden hemen önce yıkanması ve ayıklanması gerekir.

Et Pişirmenin Püf Noktaları

            Et yemekleri ya da tavuk yemekleri Türk mutfağının olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Ancak et yemeklerinde dikkat edilmesi gereken unsurlar var. Etleri eğer ki fırında pişirecekseniz ilk olarak mühürleme işlemi yapılmalıdır. Mühürleme için harlı bir ateşte tavayı ısıtmak ve eti kızgın tavaya bırakmak gerekiyor. En fazla 2 dakika mühürleme yapılmalıdır. Daha sonra fırına verilebilir. Bu sayede etin sulu olması sağlanabilir. Yemek tarifi her zaman detaylı anlatım sunduğu için pişirme süresine ve malzemelerine uyum sağlamak da lezzetli bir yemek elde etmek adına önemlidir.

Balık Pişirmenin Püf Noktaları

            Balık, pek tercih edilen ürünler arasında bulunmuyor. Bunun nedeni ise koku bırakıyor olmasıdır. Ancak balık pişirirken yağın içerisine maydanoz atmak kokunun azalmasına yardımcı olacaktır. Eğer ki fırında balık yapılacaksa mutlaka balığın iç kısmına reyhan konulmalıdır. Çünkü reyhan balık ile mükemmel bir uyum yakalıyor ve lezzetli olmasına vesile oluyor. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları