Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin Mimarı Şefik Birkiye 1954 Ankara doğumlu olan Şefik Birkiye Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin mimarı olarak görev yapmıştır.

Şefik Birkiye Kulliye Mimarı

Profesyonel Hayatı:

            1978'de Belçika Brüksel'de La Combre Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde mezun olmuş, 1981 yılında Catholic University of Louvain'de Şehircilik alanında yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 1979 yılında Atelier d’Art Urbain olarak geçen ancak daha sonra adı Vizzion Architects olarak değiştirilen kurumun ilk adımını atmıştır. 1997'de mimariye global yaklaşım sergilemenin daha doğru olduğunu düşünerek, sorumluluğu alınan projelerin oluşmasına ve gelişim sağlamasına direk katılım sağlanabilmesi için Vizzion Europe'un kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Şirketin İsviçre’de, Bakü’de, iki adet Fransa'da, Karayip Adaları bölgesinde, Sırbistan’da ve Türkiye'de şubeleri bulunmaktadır. 2006 yılı içerisinde şirkete yeni yön verilebilmesi ve oluşturulan hedeflerin daha etkili bir şekilde ilerleyebilmesini sağlamak amacıyla ortaklarından ayrılmış ve elde bulunan, sorumluluğu alınan tüm projelerin giriş ve gelişim aşamalarında doğrudan etkili olmanın yolunu açmıştır.

Başarıları ve Eserleri: 

            Şefik Birkiye iki defa mimari Oskar kazanan ve global olarak tanınan bir mimardır. Paris'te bulunan Disneyland'in geliştirilmesi ve ilerletilmesi için sorumlu sekiz mimardan biridir. Genel kültür olarak felsefe ile ilgilenir. Belçika'da bir felsefe dergisinde yönetim kurulunda yer alan Şefik Birkiye, radyolarda ve konferanslarda çeşitli konularda açıklamalar yapar.

            Mimari felsefeye göre Şefik Birkiye, yerel çağdaş mimariyi savunur ve çalışmalarında, yürüttüğü projelerde bunu uygular. Türkiye'de bulunan bazı eserleri şu şekilde belirtilebilir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Klasis Sağlık Klubü, İstanbul Klasis Hotel. Dünyadaki eserleri ise Monako, Kahire, Rusya ve Polonya gibi ülkelerde bulunmak üzere sıralanabilir.

            Şefik Birkiye yapmış olduğu eserlerini üst üste alt alta eklediğinde toplamda sekiz milyon metrekarelik bir alan içerisinde binalarını inşa etmiştir. Büyük başarılara imza atmış bir mimardır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları