Astronomi, yani gök bilimi. Uzay birçok insanın dikkatini çekmiş ve çeşitli sorular sormasını sağlamıştır. Tarih boyunca birçok insan uzayı, yıldızları, ayı ve daha birçok gök olayını merek etmiş ve araştırmıştır. Sorularına cevap arayan bu insanlardan şanslı olanlar çalışmalarının neticesini almıştır.

Astronomi Alanına Birlikte Göz Atalım

Çalışmalarından elde ettikleri bilgileri ve gözlemleri detaylı bir şekilde kayıt altına alanlar sayesinde, biz de bu sorulara kolayca cevap bulabilmekteyiz. Eski dönemlerde kitap, kağıt ve taşlara yazılarak anlatılan buluşlar, günümüzün gelişen teknolojisini kullanan bilim adamlarının sayesinde sanal alanlara aktarılmaktadır. Günümüzde uzayla ilgili birçok eser verilmeye devam edilmektedir ama eskiden farklı olarak bu eserler sadece yazılı değildir. İnsanların merakının farkında olan yapımcılar da bu pastadan pay alabilmek için belgesel ve bu tarzda yapıtlar sunmaktadırlar. Bunların içinden çok iyi işlerin çıktığı bir gerçektir. Carl Sagan’ın Cosmos’u buna en iyi örnektir. İnsanları yormadan hazır bilgi verebildiği için, bu tür eserler diğerlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Her iki türden de önemli eserler verilmiştir.

1. TÜRK ASTRONOMİ ESERLERİ

- El-Kânûnü'l-Mes'ûdî

 Bu eser Biruni’nin astronomi ile ilgili en önemli eseridir. Bu eserde astronominin yanı sıra astroloji, coğrafya, trigonometri gibi birçok konuya da yer vermiştir.

-Risâle fi’l-Hey’e (Astronomi Risalesi)

 Bu eser Ali Kuşçu’ya aittir. Ali Kuşçu’nun bu alanda birçok eseri vardır ama bunların başında Astronomi Risalesi gelir.

-İhsâu’l-Ulûm (İlimler Ansiklopedisi)

 Dönemin astronomi, fizik, mantık matematik, siyaset, ekonomi gibi tüm konularını özet olarak anlatan bu kitap, bir başka Türk – İslam alimi olan Farabi’ye aittir.

- Kitâbu Sûreti’l-Arz

 Harezmi’ye ait olan bu kitapta, Harezmi yeryüzünün çapına ait çalışmalarından bahsetmiştir ve Batlamyus’un astronomi cetvelini düzeltmiştir.

2. FARKLI TOPLUMLARDA ASTRONOMİ ESERLERİ

- Yıldızların Habercisi

- Dünyanın İki Esas Sistemi Üzerine Diyaloglar

- Hareket Kanunları Ve Mekanik

 Yukarıda bahsedilen üç eser Modern Astronominin kurusu olarak kabul edilen Galileo Galilei’ye aittir. Astronomi hakkında daha birçok eser veren Galileo’nun en önemli eserleri yukarıda belirtilen üç eser olarak kabul edilmektedir. Galileo teleskopla gözlem yapan ilk kişidir.

-Kepler Yasaları

 Johannes Kepler üç temel yasa ileri sürmüştür ve bu yasalara kendi adını, yani Kepler Yasaları adını vermiştir. Kepler gezegenlerin hareketlerini açıklamaya çalışmıştır.

-İzafiyet Teorisi

 Uzay ve bilim denince akla ilk gelen teorilerden biri şüphesiz İzafiyet Teorisidir. Bu teoriyi uzay ve bilim denince akla gelen ilk isim olan Albert Einstein ortaya atmıştır.

-Cosmos

 Uzaydan bahsedilirken atlanmaması gereken en önemli eserlerden biri Cosmos’dur. Carl Sagan’ın bu eserinin bir de televizyon serisi bulunmaktadır. Bilimin sevilmesini sağlayan ve halk arasında popülerliğini arttıran bu yapıt, insanlar için çok önemli bir eserdir.

-Ceviz Kabuğudaki Evren

-Zamanın Kısa Tarihi

 Bu iki baş yapıtın sahibi çoğumuzun bildiği gibi Stephen Hawkin’dir. Astronomi ve uzay konusunda yaşayan bir deha olan Hawking bu iki eserinde, özellikle Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabında sade ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Herkesin okuyabileceği tarzda yazılan bu eserler insanların bu konularda temel bilgilere sahip olarak rahatlıkla anlayabileceği türden eserlerdir. Hawking , evrenin büyük patlamayla başlayıp kara deliklerle sonlandığını göstermiştir.

 Bu yazıda Türk ve Dünya tarihindeki önemli astronomi eserlerine yer vermeye çalıştım. Yukarıdaki örneklere eklenebilecek daha pek çok kişi ve eser mevcut. Bunların arasından önemli gördüklerimden bahsettim.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları