Bir sporcunun başarılı olması onun anatomik yapısı ile alakalı olduğu gibi çalışma temposu, diyet ve beslenmesi ile de doğru orantılıdır. Bilinçli bir sporcu diyeti başarı yolunda büyük bir etmendir.

1. Diyet Programı Hazırlarken...

Diyet Programı Hazırlarken...

 Diyet hazırlanırken sporcunun yaşı, cinsiyeti ve hangi spor dalın ile uğraştığı önem arz etmektedir. Temel beslenme ve vitamin alımı bütün sporcular için benzemektedir.

2. Sporcu Besinleri Tam Olarak Nasıl Tüketilmelidir?

Sporcu Besinleri Tam Olarak Nasıl Tüketilmelidir?

Sporcu beslenirken besin içerisindeki mineraller, vitaminler, enerji ve aldığı sıvı miktarı hesaplanmaktadır. Karbonhidrat oranı sporcunun yaktığı kalori miktarı baz alınarak tüketilmelidir. Yağ oranı yüksek besinler enerji elde etme düşüncesi yoktur. Protein, vitamin ve mineral oranları yüksek bir sporcu diyeti genel olarak tercih edilecektir. Yağ içeriği yüksek bir diyet kullanıldığında ise karbonhidrat oranı düşük tutulmalıdır.

3. Sporcu Kas Yapısı ve Gelişimi.

Sporcu Kas Yapısı ve Gelişimi.

 Kas yapısının sağlamlığı için gerekli olan protein ve vitaminler mutlaka diyet listesinde yer almaktadır. Tüketilen vitamin ve mineraller gelişigüzel değil, sporcunun gün içinde tüketemediği besin öğelerinin alınması içindir.

4. Enerji Dengesi Buraya Dikkat

Enerji Dengesi Buraya Dikkat

1 gram karbonhidrat 4 kcal, 1 gram protein 4 kcal, 1 gram yağ 9 kcal enerji sağlamaktadır. Sporcunun branşı tükettiği enerji miktarını belirlemektedir. Bir sporcunun günlük enerji ihtiyacı 2000-5000 kilo kalori arasında değişmektedir.  Önemli olan enerji dengesini kurmaktır. Antreman programı göz önüne alınarak enerji dengesi kurulur ve diyet içeriği buna göre belirlenir

5. Sıvı Alımı Konusunu da Atlamamak Lazım.

Sıvı Alımı Konusunu da Atlamamak Lazım.

Nasıl bir sporcu diyeti uygulanırsa uygulansın bir sporcunun en önemli diyet takviyesi sıvı alımıdır. İnsan vücudunun yüksek oranda su içerdiğini düşünürsek sıvı alımının önemini daha rahat kavrayabiliriz. Dehidrasyon yani aşırı su kaybı sporcunun performansını da olumsuz etkilemektedir. Sporcular egzersizden önce sıvı tüketimine başlamalı ve diyetine destek sağlamalıdır. Spor öncesinde başlayan sıvı alımı mutlaka spor sonunda da devam etmelidir. Zaten diyette spor sonrası karbonhidrat tüketimi ile beraber sıvı alımını destekleyici tal, matlar uygulanmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları